Menu Strony

Statystyki

Odsłon : 221285
Dział przedszkolny - rady i porady PDF Drukuj Email

W procesie wychowania najistotniejszą rolę odgrywają rodzice. To właśnie oni są pierwszym i niepowtarzalnym autorytetem, wzorem do naśladowania dla dziecka, pierwszą wytyczną w postępowaniu.

 

Są źródłem informacji w każdej dziedzinie życia. Bez aktywnego udziału matki i ojca ewolucja i rozwój dziecka jest utrudniony lub niemożliwy.

W rodzinie dziecko uczy się zaspokajania pierwszych potrzeb oraz wyrażania swoich uczuć. Naśladuje zachowania dorosłych, przejmuje ich postawy.

 

Rodzina ma największy i najpoważniejszy wpływ na wszechstronny rozwój dziecka i formowanie się jego osobowości. Wpływa na jego rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Rodzice polecając Maluchowi sprzątać swoje zabawki, ubranka, uczą je dokładności, kształtują doznania estetyczne.

Rola rodziny w wychowaniu rozpoczyna się bardzo wcześnie i trwa zazwyczaj nieprzerwanie przez bardzo długi okres życia, dodatkowo zwiększając silną więź uczuciową łączącą dziecko z bliskimi mu osobami.

 

Wychowanie zatem ma bardzo istotne znaczenie dla i życie rozwoju człowieka ale jest zarazem bardzo trudne.

Aby jego efekty były widoczne należy na to zapracować, od najmłodszych lat wpajając dziecku pewne zasady oraz reguły. Zdarza się, że rodzice o tym zapominają, przez co w przyszłości borykają się z różnego rodzaju problemami.

Najważniejsze w wychowaniu:


-stałość,
-stanowczość,
-konsekwencja.